2009,Güncel Haberler, Albümler,kimdir?,2012 formalar

Merak Ettiğiniz Her Ne Varsa!

Menepozun Belirtileri Nelerdir?

Sponsorlu Ba?lant?lar

Menepozun belirtileri nelerdir?
Menepoz sonrasında yaşanan sağlık sorunları nelerdir?
Menepoz dönemi belirtileri nelerdir?

Menepoz belirtilerinin en genel olarak bilineni adet dönemlerindeki düzensizliklerdir. Daha sonra terleme, bunalma, ateş basması ve kalp çarpıntısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Yüzde kızarıklıkların olması da bu belirtilerin en yaygın olanlarındandır. Ama menepoz belirtileri her bayanda aynı olmayabilir. Menepoz döneminde yaşanan sıkıntılar bu dönem başladığı andan itibaren 3-5 sene sonra azalarak devam eder. Kimisinde de sıkıntılar daha uzun sürebilir.

Menepoz dönemlerinde psikolojik sorunlarda ön plana çıkmaktadır. depresyon durumu, aşırı sinir, uykusuzluk, gerinlik bu psikolojik sorunların belirtileridir. Uykuya dalma süresi uzarken, uyku vakitlerinde azalmalar meydana gelir. Bununla beraber kalp damar hastalıkları, kas ve eklem ağrıları, baş ağrıları ve cinsel isteksizlik gibi sayabileceğimiz belirtiler, menepoz döeminde klasik olarak adlandırabileceğimiz sendromlardır.

Menepoz döneminin uzun vadede bayanlar için oluşturabileceği riskli durumlarda vardır. Bunların temel kaynağı menepoz dönemi kaynaklı değil, menepoz döneminde görülen östrojen hormonun azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Bunlar, östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak kemiklerde kırılmalara neden olur. Kemik yapısının zayıflaması ve kalp damar hastalıklarının artması östrojen hormonunun azalmasının bir sonucudur.

Bu gibi durumlar biraz olsun erteleyebilmek için takviye öztrojen hormonu ve kalsiyum hapları alınabilir.


Sponsorlu Ba?lant?lar